Mobile commerce

Mobile commerce – czyli era smartfonów w handlu internetowym

Mobile commerce – czyli era smartfonów w handlu internetowym

Do niedawna handel internetowy zdominowany był przede wszystkim przez urządzenia stacjonarne. Jednak rosnąca popularność urządzeń mobilnych oraz wygodny dostęp do sieci sprawiają, że każdego roku pojawiają się nowe rozwiązania wychodzące naprzeciw oczekiwaniom użytkowników.

Niczym nadzwyczajnym jest dla nas korzystanie z portali społecznościowych, aplikacji, robienie zakupów czy płacenie rachunków przy pomocy telefonu. Najnowsze dane pokazują, że w dzisiejszych czasach aż 70% konsumentów woli dokonywać zakupów przy pomocy smartfonów.

Aby sprostać rosnącym potrzebom klientów, wiele firm nieustannie optymalizuje strony i sklepy internetowe pod kątem korzystania z urządzeń mobilnych, co rozszerza dziedzinę e-commerce o tak zwany handel mobilny (mobile commerce, potocznie nazywany m-commerce). Jest to rodzaj handlu elektronicznego, w którym wszelkiego rodzaju transakcji kupna i sprzedaży dokonuje się za pośrednictwem telefonów komórkowych i tabletów.

Dlaczego właśnie mobile commerce?

Za rozwojem tej dziedziny przemawia ogromna wygoda użytkowników. To właśnie ona w dużym stopniu dyktuje warunki rozkwitu rynku online pod kątem urządzeń mobilnych. Komfort robienia zakupów i stały dostęp potencjalnych klientów do smartfona skłania nawet najmniejsze firmy do optymalizacji działań marketingowych.

Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia bezpieczeństwa i zaufania. Wielu użytkowników nadal nie jest przekonanych do płatności mobilnych w obawie przed oszustwem, wykradaniem wrażliwych danych czy utratą pieniędzy z konta bankowego. Stąd tak ważne jest zapewnienie konsumentów, że dokonując transakcji przez naszą stronę czy aplikację, mogą czuć się całkowicie bezpiecznie.

Czym odznacza się dobra strona mobilna?

Na dzień dzisiejszy, w internecie znajdują się tysiące stron i sklepów internetowych. Chcąc przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów i wyróżnić się od konkurencji, musimy zadbać o konkretne aspekty, którymi ma cechować się nasza witryna.

Responsywność

Projektując lub modyfikując stronę internetową, warto zwrócić uwagę na to, aby otwierała się na wielu urządzeniach mobilnych w odpowiedni sposób. Responsywna strona bez większych problemów adaptuje się do rozdzielczości ekranów tabletów czy telefonów komórkowych. Sprawia to, że staje się przyjemniejsza w odbiorze, wygodniejsza w obsłudze oraz przyciąga uwagę odbiorców.

Użytkownicy mobilni stanowią ogromną część konsumentów, dlatego prawidłowo otwierająca się witryna internetowa przekłada się na większą konwersję. Jeśli strona została odpowiednio zaprojektowana, osoby odwiedzające zatrzymają się na niej na dłuższy czas.

Responsywność strony to jeden z najważniejszych aspektów wpływających na to, jak wysoko znajdzie się ona w wynikach wyszukiwania. Nadal niewiele osób wie o fakcie, że Google nie pozycjonuje witryn internetowych nie posiadających swojej responsywnej wersji. Aby poprawić ruch organiczny na stronie, warto wykonać audyt SEO, optymalizując ją pod kątem adaptacji do urządzeń mobilnych.

Skalowanie wielkości strony

Biorąc pod uwagę różne rozmiary ekranów urządzeń mobilnych, strona internetowa powinna dopasowywać swój rozmiar w sposób automatyczny. Zapewnia to wygodę użytkownikom, którzy nie muszą ręcznie zmieniać jej wielkości.

Czytelność

Aby strona wyglądała bardziej estetycznie, należy położyć nacisk na odpowiednie rozmieszczenie tekstu. Treści muszą być od siebie odpowiednio oddzielone, a rozmiar czcionki powinien dopasowywać się samoistnie do rozdzielczości ekranu.

Funkcjonalność i sprawność

Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie rozwijanego menu. Pozwala ono stworzyć więcej miejsca dla ważniejszych treści, a także pomaga użytkownikom w znalezieniu poszczególnych informacji.

Skupiając uwagę na prawidłowym działaniu strony oraz chcąc uniknąć większej ilości błędów w witrynie, należy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować treść flash. Nierzadko może ona stanowić problem dla przeglądarki.

Odpowiednie umiejscowienie reklam

Nie ma nic bardziej irytującego od wyskakujących okienek przesłaniających treść widoczną na stronie. Umieszczając reklamy w witrynie, należy sprawdzić w których miejscach są one wyświetlane oraz jaki mają rozmiar. Pozwoli to uniknąć pojawiania się niechcianych zmian w strukturze strony i zapewni większą przejrzystość.

Intuicyjność

Poruszanie się po witrynie internetowej musi być przyjazne każdemu użytkownikowi. Intuicyjność szczególnie istotna jest w przypadku sklepów online. Duże znaczenie ma szybki i nieskomplikowany proces składania zamówień oraz prostota poruszania się po wyszukiwarce produktów.

Ciekawe rozwiązania przyciągają klientów

Jedną z najbardziej interesujących nowości, która pojawia się w mobilnych wersjach sklepów internetowych jest wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości AR. Umożliwia ona „przymierzenie” produktu, takiego jak okulary, biżuteria czy ubranie, bez konieczności jego kupowania.

Rosnąca przewaga handlu mobilnego, czyli mobile commerce w natarciu

Mobile commerce podbija rynek online dzięki  wielu zaletom. Nowoczesne rozwiązania podnoszą efektywność reklam, opartych o śledzenie użytkowników przez urządzenia mobilne. Pozwala to na bardziej precyzyjne dotarcie do odpowiedniej grupy odbiorców i zwiększenie sprzedaży. Intuicyjne aplikacje i responsywne strony mobilne ułatwiają robienie zakupów, a niemal każda transakcja odbywa się za sprawą szybkich i zaufanych metod płatności.

Mobile commerce, podsumowanie

M-commerce to dziedzina, która ulega nieustannym zmianom, napędzana jest przede wszystkim rosnącymi oczekiwaniami użytkowników mobilnych pod względem wygody, szybkości i bezpieczeństwa – od codziennych płatności i zakupów internetowych aż po aktywność na portalach społecznościowych.

Statystyki wyznaczają dynamicznie rosnący trend, a liczby mówią same za siebie. Dotychczas zebrane dane mówią o tym, że globalna ilość użytkowników komputerów stacjonarnych wynosi nieco ponad 2 miliardy. Osób korzystających z urządzeń mobilnych są już prawie 4 miliardy. Wszystko wskazuje na to, że trend ten będzie się zwiększał z każdym kolejnym rokiem. Handel mobilny niewątpliwie skłania wiele branż na rynku online do wprowadzania coraz nowocześniejszych rozwiązań w celu utrzymania jak najlepszych relacji z klientem.

Niniejszy artykuł stanowi wstęp do kolejnych zagadnień z branży e-commerce. Bądź z nami na bieżąco i czerp wiedzę od ekspertów!

Poszukujesz rozwiązań, które mogą wspomóc Twój biznes?

Opowiedz nam, czego potrzebujesz – znajdziemy rozwiązanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *