Wyróżnij się w branży Horeca

 

horeca

Prowadzisz hotel lub restaurację? Oto 9 rzeczy, dzięki którym wyróżnisz swoją ofertę

Wyobraź sobie, że spacerujesz piękną plażą. Pod stopami czujesz przyjemnie nagrzany piasek, a morska bryza raz po raz owiewa Ci lnianą, hawajską koszulę. Powietrze pachnie letnią beztroską, wolnością i lenistwem. Idziesz niespiesznym tempem, na każdym kroku mijając przybrzeżne hotele, restauracje i puby, które robią wszystko, by przyciągnąć nowych klientów – urlopowiczów, którzy podobnie jak Ty szukają atrakcyjnych miejsc noclegowych i rozglądają się za klimatyczną knajpką, gdzie będą mogli dobrze zjeść.

Twoją uwagę zwraca jednak coś innego – oferta każdego z tych miejsc jest bardzo podobna do siebie, wręcz identyczna. Zaczynasz się zastanawiać, czy jest to niedopatrzenie, czy celowy zabieg właścicieli.

Poniższe zdjęcie ma na celu dokładniej przybliżyć co mam na myśli

beach restaurant

 

W jaki sposób ci właściciele chcą oni przyciągnąć nowych klientów? Czy myśleli nad tym, jak mogą wyróżnić się z tłumu, by nie walczyć jedynie niższą ceną? Takie pytania zadają sobie coraz częściej właściciele nadmorskich hoteli, leśnych pensjonatów czy restauracji położonych w malowniczych lokalizacjach. Takich obiektów horeca jest w Polsce mnóstwo, a każdemu z nich zależy na tym, by to jego oferta była najlepsza – niekoniecznie pod względem ceny, a raczej “jakości” przeżyć i doświadczeń. Co można zrobić, by wybić się ponad przeciętność?

W tym artykule omówimy 9 rzeczy, które skutecznie wyróżnią z tłumu hotele i restauracje o pozornie identycznej ofercie. Warto wdrożyć każdą z tych prostych wskazówek, by z początku przyciągnąć nowych klientów, a następnie regularnie zachęcać ich do powrotu. To wcale nie jest takie trudne, jak może się wydawać – czytaj dalej, by wszystkiego się dowiedzieć.

1. Pamiętaj, by Twoja oferta była dostępna na zewnętrznych, renomowanych portalach internetowych

Jeśli chcesz dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, naturalnie powinieneś zadbać o obecność na branżowych portalach ofertowych horeca oraz w wyszukiwarce Google. Dzięki temu Twoje usługi zyskają odpowiednią widoczność i zaczną przyciągać klientów, którzy mogą nawet nie wiedzieć o Twoim istnieniu. Pamiętaj, że konkurenci prawdopodobnie prężnie działają w tych miejscach i codziennie zdobywają przewagę nad obiektami, których tam brakuje.

Airbnb, Booking

Prawdziwe molochy branży noclegowej, za którymi stoją tysiące pracowników i setki specjalistów z zakresu turystyki, hotelarstwa i marketingu. Według oficjalnych statystyk klienci każdego dnia składają na Bookingu ponad 1,5 miliona rezerwacji. Niemal każdy, kto załatwia noclegi w internecie, w pierwszej kolejności myśli właśnie o Bookingu czy Airbnb. Takiego potencjału po prostu nie możesz zmarnować.

TripAdvisor

To jeden z najbardziej znanych serwisów internetowych horeca agregujących opinie o przedsiębiorstwach turystycznych. Użytkownicy, którzy planują wizytę w konkretnym miejscu, mogą swobodnie przeglądać recenzje pobliskich hoteli, restauracji czy atrakcji. Znajdują się tam również najważniejsze informacje o ofercie (m.in. cenach), dostępności i metodach rezerwacji. Opinie pochodzą bezpośrednio od klientów, są niezależne i zwykle skutecznie przekonują innych użytkowników, że warto udać się do wybranego miejsca, zjeść w danej restauracji itd.

Google

Wyszukiwarka Google to narzędzie, z którego miesięcznie korzysta blisko 100 miliardów użytkowników na całym świecie. Dla wielu osób obecność w internecie rozumiana jest właśnie jako widoczność w Google, dlatego nie możesz pomijać tego punktu. Absolutną podstawą jest m.in. profil firmowy w mapach Google. Potencjalny klient szukający danej usługi horeca wpisuje do wyszukiwarki hasło (np. “tanie noclegi Poznań”, “pizza neapolitańska Kraków”), po czym sprawdza wyniki blisko swojej aktualnej lokalizacji. Jeśli Twój obiekt znajduje się w pobliżu, wyświetli się w lokalnych wynikach wyszukiwania – a Ty zyskasz duże szanse na pozyskanie nowego klienta.

2. Jak wyróżnić swoją ofertę na tle konkurencji? Zadbaj o swoją stronę www i przygotuj atrakcyjne opisy

Na Twojej stronie internetowej muszą pojawić się informacje na temat oferty noclegowej. Skup się na tym, by opisy były wyczerpujące i zrozumiałe, ale by nie przytłaczały ilością detali. Po ich przeczytaniu Twój potencjalny klient musi wiedzieć, co znajdzie na miejscu i czego może się spodziewać. Chcesz wyróżnić swój hotel lub restaurację na tle innych? Zastanów się, co sprawia, że Twój obiekt jest wyjątkowy i dlaczego ludzie mieliby odwiedzić właśnie Ciebie. Zawrzyj to w opisie, skupiając się na istotnych korzyściach.

Twój pensjonat oferuje dostęp do komfortowej balii, a może do saun? Serwujesz w swojej restauracji dania oparte na świeżych regionalnych składnikach? Napisz o tym! Pamiętaj również o dostosowaniu języka do grupy docelowej. Inaczej będziesz się zwracać do klientów biznesowych wybierających się na wyjazdy służbowe, a inaczej do rodzin z dziećmi.

Treść i atrakcyjne opisy są oczywiście niezbędne, ale równie ważna jest warstwa wizualna. Zadbaj o wysokiej jakości zdjęcia pokojów i wszelkich dostępnych dla gości udogodnień lub (w przypadku restauracji) fotografie potraw, których mogą u Ciebie skosztować. Mówi się, że ludzie jedzą oczami i trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić.

3. Wykorzystaj potencjał kanałów social media

Nie pomijaj mediów społecznościowych – stwórz profile firmowe na Facebooku, Instagramie, YouTubie czy LinkedInie, gdy chcesz docierać do klientów B2B. Jeśli czujesz, że Twoja oferta może być ciekawie zaprezentowana także na Tik Toku, czyli w królestwie krótkich filmików, nie wahaj się z niego skorzystać. Jeden post może stać się viralem, który wypromuje Twoją ofertę na niespotykaną dotąd skalę.

Dziennie z tych i innych platform społecznościowych korzystają setki milionów ludzi. Pozwól im się znaleźć tam, gdzie lubią spędzać czas. Pamiętaj jednak o dwóch podstawowych zasadach:

  •  nie skupiaj się wyłącznie na contencie promocyjnym – mieszaj posty informacyjno-rozrywkowe z tymi reklamującymi Twoją ofertę i staraj się zachować odpowiedni balans;
  •  prowadzenie kont firmowych na social media nie ma być celem samym w sobie – zadbaj o to, by klienci mogli przenieść się z Twojego profilu bezpośrednio na stronę internetową; ostatecznym krokiem zawsze powinna być konwersja, czyli np. złożenie rezerwacji.

4. Zawsze staraj się przekierować klienta na swoją stronę internetową

Wspomnieliśmy o tym kilka linijek wyżej, ale to zagadnienie nie ogranicza się wyłącznie do mediów społecznościowych. Staraj się przyciągać klientów na swoją stronę www i zbieraj tam od nich informacje. Co przez to rozumiemy?

Przygotuj czytelny, łatwy w obsłudze formularz kontaktowy i rezerwacyjny. Docieraj do użytkowników, którzy odwiedzili Twoją stronę i sprawdzili ofertę, ale z niej nie skorzystali – wykorzystaj do tego remarketing. Pozyskuj nowych klientów dzięki kampaniom Google Ads, gdzie świetnie sprawdzają się strony lądowania, czyli tzw. landing pages. Po wejściu na nią użytkownik będzie miał wyłącznie jedną akcję do wykonania (np. zapis do newslettera), dzięki czemu nie rozproszy się i nie zamknie strony.

Dzięki takiej bazie mailingowej możesz wysyłać potencjalnym klientom informacje o ofertach specjalnych, rabatach, rezerwacjach na święta czy imprezy okolicznościowe. W takich mailach zawsze powinien znaleźć się link kierujący do konkretnej podstrony. Pamiętaj: Twoim nadrzędnym celem zawsze powinno być sprowadzenie użytkownika na Twoją stronę internetową.

5. Content na Twojej stronie horeca to klucz

Warto zadbać o przemyślaną strategię content marketingową, która będzie dla Ciebie pracować długofalowo. Klienci nie chcą czytać setek takich samych, generycznych ofert – szukają czegoś, co przekona ich do wybrania jednego konkretnego miejsca. Twórz treści, które realnie zaciekawią Twoich docelowych odbiorców.

Pod tym kątem świetnie sprawdzi się blog firmowy. Możesz na nim umieszczać artykuły opisujące nie tylko Twój hotel czy restauracje, ale także filozofię stojącą za Twoją marką. Daj się poznać klientom, informuj o dodatkowych atrakcjach czy ciekawych wydarzeniach w okolicy. Przekaż im swoją historię i najważniejsze dla Ciebie wartości. Korzystaj też z formatów wideo, które możesz publikować na swoim kanale na YouTube.

6. Nawiąż współpracę z obiektami turystycznymi w innych częściach kraju

W grupie siła – idąc tym tropem, postaraj się nawiązać relacje partnerskie z podobnymi obiektami horeca w innych częściach kraju. Polecajcie wzajemnie swoje usługi, wspierajcie się poprzez promowanie swoich ofert. Idealnym rozwiązaniem będzie blog, na którym możesz umieścić np. wpis o planie podróży na weekend do wybranego regionu. Pojawią się w nim informacje o polecanych atrakcjach, najlepszych restauracjach czy najchętniej wybieranych noclegach. Poproś obiekty, z którymi współpracujesz, o podobne polecenia na ich blogu czy profilach w social media.

7. Regularnie sprawdzaj opinie i komentarze w sieci

Znasz pojęcie społeczny dowód zaufania? Zgodnie z nim ludzie są bardziej skłonni dokonywać określonych wyborów, jeśli wiedzą, że tak samo postąpili inni. W kontekście prowadzenia restauracji czy hotelu najważniejsze są więc opinie Twoich klientów. Regularnie sprawdzaj i odpowiadaj na komentarze, ale pamiętaj – także na te negatywne.

Nie ma nic gorszego, niż zamiatanie niewygodnych opinii pod przysłowiowy dywan. Jeśli są wystawione bezpodstawnie, napisz, że taka sytuacja nie miała miejsca i jest to po prostu nieprawda. Jeśli jednak faktycznie doszło do przykrego incydentu i klient zdecydował się o tym napisać, uprzejmie przeproś i wspomnij, że doszło do błędu/pomyłki, która została naprawiona i nie będzie miała miejsca ponownie. Dzięki temu wzmocnisz zaufanie do Twojego obiektu i marki, a potencjalni klienci dostaną potwierdzenie, że tworzysz ofertę dla nich i reagujesz adekwatnie do sytuacji.

8. Zwracaj uwagę na pozornie nieistotne detale i szczegóły

Choć to oferta jest zdecydowanie najważniejszym wyróżnikiem Twojej działalności horeca, nie zapominaj o drobniejszych aspektach. Przykład: prowadzisz niewielki leśny pensjonat, kochasz naturę, ciszę i spokój. Masz bzika na punkcie swoich czworonogów, które przygarnąłeś, gdy wałęsały się po lesie porzucone przez poprzedniego właściciela. Wspomnij o tym nienachalnie, a być może przyciągniesz klientów, którzy podzielają Twoją miłość do psów. A może w Twojej okolicy panują jakieś niepisane zasady – wstęp do pobliskiego skansenu jest bezpłatny, ale miłym gestem jest pozostawienie datku dla osób, które zajmują się jego utrzymaniem. Napisz także i o tym.

To drobnostki, które na pierwszy rzut oka niewiele wnoszą – ale finalnie mogą przekonać klientów do przyjechania do konkretnego miejsca, spróbowania lokalnej kuchni czy wynajęcia pokoju od dobrodusznego gospodarza.

9. Zadbaj o technikalia

Tutaj wymienilibyśmy kilka podstawowych rzeczy dla branży horeca:

  • nowoczesna, responsywna strona internetowa – postawiona na bezpiecznym, regularnie aktualizowanym i wspieranym CMS-ie, np. na WordPressie;
  • narzędzia wspierające, jak np. Linktree – dzięki któremu zbudujesz prostą stronę-wizytówkę prezentującą w jednym miejscu linki do mediów społecznościowych i wszystkich innych miejsc w sieci, w których można Cię znaleźć;
  •  narzędzia do marketing automation – które pozwolą Ci m.in. wysyłać automatycznie spersonalizowane maile do Twoich klientów z przypomnieniem o rezerwacji lub z prośbą o wystawienie opinii.

10. Obejrzyj przykład wykorzystania Youtube jako kanału promocji hotelu:

 

 

 

Wolisz obejrzeć film? Zapraszamy na nasz kanał na YouTube:

 

Chcesz wyróżnić się spośród konkurencji w branży Horeca?

Zostaw to profesjonalistom, czyli nam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *