Digitalizacja asortymentu

Digitalizacja asortymentu

Digitalizacja asortymentu, jako niezbędny element e-commerce

Digitalizacja asortymentu to proces, bez którego nie obejdzie się żaden sklep internetowy, szczególnie w początkowej fazie działalności. W tym artykule postaram się przybliżyć, co to jest, na czym polega oraz jakie elementy wpływają na jego jakość. Ponadto przedstawię, dlaczego istotne jest, żeby skupić się zarówno na potrzebach klienta, jak i wyszukiwarek internetowych. Wszystko to zostanie przedstawione w oparciu o popularne oprogramowanie sklepów internetowych PrestaShop.

Co to jest digitalizacja asortymentu?

Ktoś, kto prowadzi sklep internetowy lub kiedykolwiek miał z nim styczność wie, że szczególnie na początku jest bardzo dużo pracy związanej z uzupełnieniem asortymentu. Dotyczy to w szczególności sklepów, które sprzedają bardzo rozbudowaną gamę produktów lub asortyment o zróżnicowanych atrybutach lub cechach. Po tym krótkim wstępie łatwo zatem wywnioskować, że przedmiotem tego artykułu jest proces wprowadzania towarów do katalogu sklepu internetowego. Mogłoby się wydawać, że jest to raczej łatwa do rozwiązania kwestia, jednak diabeł tkwi w szczegółach. To, co najczęściej widzimy przeglądając sklep to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Wiele elementów, które są niedostrzegalne, ma najczęściej kluczowy wpływ na widoczność pozycji ze sklepu w sieci. Tak samo ma się to do wygody klienta korzystającego ze sklepu. A są to jedne z podstaw e-commerce, czyli dobre SEO i skupienie uwagi na kliencie.

Dlaczego jakość wykonania jest tak ważna?

Może to pytanie postawione w nagłówku jest mocno oklepane, ale w tym przypadku istotnie, jakość jest fundamentalna. Jeśli na tym etapie źle wykonamy SEO, będzie to miało poważny wpływ na dalsze pozycjonowanie naszej strony w sieci. Dlatego zanim w ogóle przejdziemy do rozpoczęcia faktycznych prac nad wprowadzaniem towarów, musimy dobrze opracować plan działania. Warto w tym momencie wiedzieć dokładnie, co chcemy sprzedawać. Przede wszystkim, poprzez określenie kategorii pozwoli nam to stworzyć strukturę sklepu. Ponadto dzięki tej informacji będziemy również w stanie w miarę logicznie stworzyć katalog atrybutów i cech. Dobre zaplanowanie całego procesu pozwoli nam w przyszłości uniknąć niepotrzebnych, większych przeróbek, bo te drobne jak wiadomo, pojawiają się nawet przy najlepiej przygotowanym planie.

Kiedy już uporamy się z ustrukturyzowaniem sklepu, następnym krokiem w fazie planowania, który należy wykonać jest dobór odpowiednich modułów, czyli opcjonalnych dodatków do PrestaShop, które odpowiadają za rozszerzenie możliwości sklepu. W naszym przypadku szukamy takich, które zwiększają wspomniane możliwości pod kątem digitalizacji. Wartymi naszej uwagi będą na pewno takie moduły, które odpowiadają za wyeksponowanie wybranych towarów na stronie głównej, ale nie tylko. Mam tutaj również na myśli prezentowanie towarów pokrewnych w karcie produktu lub moduł pokazujący, jakich zakupów dokonali inni klienci. Stworzenie okazji do cross sellingu zawsze zadziała pozytywnie na szansę sprzedaży. Dobrym pomysłem będzie też zainstalowanie modułu wyświetlającego pozycje ostatnio dodane do katalogu. Natomiast dodatkiem najbardziej nas interesującym będzie blok filtrów nawigacyjnych. Moduł ten umożliwia dodanie opcji filtrowania listy towarów ze względu na atrybut lub cechę. W zasadzie, ciężko sobie obecnie wyobrazić sklep internetowy bez takiej funkcjonalności.

Jakość musi iść w parze z czytelnością i prostotą

Kiedy tworzymy sklep internetowy, to robimy to przede wszystkim z myślą o potencjalnych nabywcach. Taka sama zasada powinna przyświecać nam w momencie wprowadzania produktów do katalogu sklepu. Digitalizacja asortymentu powinna opierać się w takim razie na strategii klientocentryzmu. I dlatego warto w tym momencie postawić się w roli takiego właśnie klienta. Należy w prosty i czytelny sposób zaprezentować produkt, tak aby konsument mógł intuicyjnie dokonać zakupu. Cały czas należy pamiętać jednak o jakości wykonania.

Kiedy klient na podstawie wyszukiwania dostanie już wyodrębnioną grupę produktów, odpowiednio przygotowana nazwa doprowadzi go do celu. Nie może ona wprowadzać w błąd lub być nieprecyzyjna. Opis również musi być przejrzysty oraz przede wszystkim ma dostarczać wyczerpujących informacji, tak aby kupujący po jego przeczytaniu był w stanie na tym etapie podjąć decyzję w sprawie zakupu. Nie wolno zapomnieć o samym procesie jego dokonywania. Nabywca musi mieć możliwość precyzyjnego określenia, co chce kupić. Będzie to dotyczyć wyłącznie artykułów, w których mamy możliwość wyboru kombinacji (wariantu – na przykład kolory lub rozmiaru). W tym mają pomóc dobrze zdefiniowane atrybuty. Jednak, kiedy mamy problem z atrybutami, klient nie będzie w stanie zamówić produktu, co w efekcie spowoduje zakończenie procesu sprzedażowego, czyli naszą porażkę. Wspomnę tutaj również, że źle określone atrybuty będą powodowały problemy z automatycznym uzupełnianiem stanów oraz cen pozycji na stronie.

Bardzo istotnym, jak nie najistotniejszym elementem karty produktu jest jego zdjęcie. To właśnie na podstawie wizualnej oceny, w zdecydowanym stopniu konsumenci podejmują decyzje zakupowe. Są to procesy głęboko zakorzenione na podłożu emocjonalnym. Jak wspominałem w artykule o copywritingu, wpływ technik psychologicznych na dzisiejszą filozofię sprzedaży jest bezdyskusyjny. Żeby jednak zdjęcie towaru w 100% spełniało swoją rolę, musi być zarówno wysokiej jakości, jak i czas jego ładowania musi być jak najkrótszy, tak żeby wszystko wpisywało się w strategię możliwie jak najlepszej optymalizacji strony.

Filtry czy subkategorie?

Jednak zanim klient będzie już przeglądał kartę produktu, musi go najpierw wyszukać na stronie. Wrócę w tym momencie na chwilę do tematu filtrów, poruszanego w jednym z poprzednich akapitów. Nabywca musi mieć możliwość w miarę szybkiego i prostego wyszukania konkretnej grupy przedmiotów, w obrębie której będzie dokonywał bardziej szczegółowego wyboru. I to właśnie blok filtrów nawigacyjnych pomoże w zawężeniu obszaru poszukiwań. Jednak nie jest to jedyna opcja, która pozwala wyodrębnić konkretną grupę produktów. Wiadomo, filtry mogą okazać się kluczowe, ale w przypadku wzorowo przygotowanego katalogu kategorii, możemy bardzo ułatwić naszemu zainteresowanemu dotarcie do tego, czego szuka. Mam tutaj na myśli podkategorie, dzięki któremu nasz katalog kategorii może być bardziej rozbudowany. Stosując obydwie metody jednocześnie mamy niemalże 100% pewność, że klient odnajdzie to, czego poszukiwał.

Każda decyzja dotycząca struktury sklepu ma duży wpływ na SEO. Może się zdarzyć, że im lepsza będzie funkcjonalność względem konsumenta, tym gorsze będzie nasze SEO. Chociaż to też w dużej mierze zależeć będzie od osobistych preferencji każdego z klientów. Zasada jest prosta. Im więcej treści meta możemy wstawić na stronę, tym lepiej dla naszego SEO. A zdecydowanie więcej możliwości daje nam rozbudowany katalog kategorii, z subkategoriami (i ewentualnie subkategoriami subkategorii itd.). Serwis Allegro jest tutaj tego dobrym przykładem. Można wtedy dodawać więcej unikatowych tekstów wraz z treścią meta. To jednak wymusza więcej klikania i szukania.

Wspomnianą wcześniej alternatywą lub raczej suplementem tej metody jest dodanie bloku filtrów nawigacyjnych. Nie ograniczamy sobie pola manewru w zakresie SEO, a dodatkowo dajemy klientowi większe możliwości wyszukiwania konkretnych pozycji z katalogu naszych produktów.

Digitalizacja asortymentu – jak się z tym wszystkim uporać?

W powyższym artykule przedstawiłem niektóre z elementów, które należy brać pod uwagę podczas procesu wprowadzania produktów na stronę sklepu. Nie jest to proces łatwy i można w jego trakcie popełnić dużo błędów, które będą miały bezpośredni wpływ na pozycjonowanie naszej strony w sieci. Ponadto dla kogoś niezaznajomionego z tym tematem proces ten może okazać się nader czasochłonny. Dlatego zapewne w twojej głowie pojawiło się już pytanie: „jak powiększyć asortyment mojego sklepu nie powiększając zespołu?”. Jeżeli nie chcesz obciążać swoich pracowników dodatkowymi zadaniami lub zwyczajnie chcesz pomocy specjalistów, wystarczy powierzyć nam to zlecenie, a my już zajmiemy się resztą. Razem z Tobą ustalamy założenia, dostarczasz nam materiały (chyba, że mamy sami je przygotować) i czekasz na efekt pracy.

W związku z tym, że oferujemy usługę digitalizacji asortymentu, pragnę przy tej okazji przypomnieć o naszym autorskim programie do aktualizowania stanów ilościowych oraz cen. Za jego pomocą w bardzo prosty i szybki sposób będziesz w stanie zaktualizować stany oraz ceny w swoim sklepie internetowym. Jeżeli jesteś zainteresowany, zapraszam do kontaktu.

Potrzebujesz uzupełnić katalog produktów w sklepie internetowym?

Współpraca z nami to Twoje gotowe rozwiązanie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *